niedziela, 20 maja 2012

przegląd prasy


Gazeta Krakowska 19.05.2012

Ekolog Mariusz Waszkiewicz, który już raz zahamował dokończenie straszącego szpetotą szkieletora, zapowiada dalszą walkę z inwestycją.

Urzędnicy chcą przygotować plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym stoi niedokończony wieżowiec. Ma to ułatwić firmie TreiMorfa, właścicielowi budynku, zdobycie pozwoleń budowlanych. Waszkiewicz już teraz zapowiada, że jeżeli planiści miejscy zgodzą się na podwyższenie konstrukcji o 10 metrów (z 92 do 102,5 m), to złoży skargę do sądu. Inwestor nie owija w bawełnę i nazywa ekologa "szkodnikiem".

Mariusz Waszkiewicz już raz oprotestował decyzję o warunkach zabudowy (WZ), którą uzyskał inwestor. Ekolog wygrał w sądzie, który wykazał liczne błędy w dokumencie wystawionym przez krakowskich urzędników. A "wuzetka" jest konieczna do uzyskania pozwolenia na budowę. Roboty miały ruszyć w grudniu 2011 r. Do dziś się nie rozpoczęły.

Władze miasta wymyśliły jednak sposób, aby pomóc inwestorowi. Zapowiadają, że w projektowanym planie zagospodarowania przestrzennego dadzą zgodę na podwyższenie obiektu.

Celem planu jest umożliwienie dokończenia szkieletora. Jeśli 10 metrów ma zdecydować o być albo nie być tej inwestycji, to zgodzimy się na podwyższenie. Dla ładu przestrzennego tej okolicy nie ma to znaczenia - mówi Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta ds. rozwoju miasta. Szkieletor stanowi już równowagę dla "Błękitka", który stoi przy rondzie Grzegórzeckim.

Ekolog idzie jednak w zaparte. - Jeżeli w planie będzie zgoda na podwyższenie, złożę do niego uwagę. Jeśli uwaga nie zostanie przyjęta, a plan przegłosują radni, to poproszę o jego zmianę. Jeśli to nie pomoże, pójdę do sądu - zapowiada Waszkiewicz. Uwagi do planów może składać każdy. Prezydent decyduje, które uwzględnić, a które nie. Natomiast jeśli Waszkiewicz zaskarży plan, będzie on obowiązywał, ale w każdej chwili może zostać uchylony wyrokiem sądu. Żaden inwestor nie rozpocznie budowy w takich warunkach. Zapowiadany pozew Waszkiewicza oznacza więc, że na przebudowę szkieletora trzeba będzie poczekać kolejnych kilka lat.

O co chodzi ekologowi? Waszkiewicz uważa, że szkieletora należy wyburzyć, a w jego miejscu zbudować nowy budynek o wysokości do pięciu pięter. - Wtedy harmonizowałby z otaczającymi go obiektami. Kraków potrzebuje takiego rozwiązania - przekonuje.

Elżbieta Koterba stawia sprawę jasno: - Nigdy nie zakładano wyburzenia tego obiektu. Szkieletor już stoi i jedyne co powinniśmy zrobić, to go dokończyć - uważa Koterba.

Wyburzanie jest kosztowne, a w samo dokończenie budynku firma TreiMorfa chce zainwestować 100 mln euro. - Pan Waszkiewicz jest szkodnikiem, który blokuje rozwój miasta #- mówi Szymon Duda, współwłaściciel szkieletora. - Do kończony szkieletor przestanie szpecić miasto, pojawią się w nim firmy dające ludziom pracę, a gmina dostanie pokaźny zastrzyk gotówki - wylicza zalety inwestycji Duda. Szacuje się, że dokończony szkieletor może wnieść do budżetu miasta kilkadziesiąt milionów złotych rocznie z tytułu podatku od nieruchomości oraz podatku CIT.

- Już przychodzą do nas inwestorzy, pytając kiedy będą mogli założyć swoje firmy w tym budynku - podkreśla Koterba. Liczy na to, że plan zagospodarowania zostanie przygotowany do grudnia i poddany pod głosowanie rady miasta. W życie ma szanse wejść na wiosnę 2013 r. Wtedy mogłaby ruszyć przebudowa. Jeśli oczywiście pozwoli na to Waszkiewicz.

Kalendarium losów szkieletora

1975 - początek budowy wieżowca
1979 - budowa zostaje wstrzymana
2005 - firma Węglozbyt za ok. 30 mln zł sprzedaje budynek spółce TreiMorfa, która chce go dokończyć
2009 - wojewódzki konserwator zabytków godzi się na jego podwyższenie z 92,5 m do 102,5 m.
2011 - inwestor przegrywa proces w sprawie oprotestowanej decyzji o warunkach zabudowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz