środa, 5 września 2012
przegląd prasy
Dziennik Polski 5.09.2012 & Gazeta Wyborcza 5.09.2012
Organizatorzy akcji "Wyspiański na Mogilskim" zapraszają wszystkich chętnych do wspólnego tworzenia mozaiki na rondzie Mogilskim w dniach 11-14 września. Motyw kwiatowy inspirowany twórczością Stanisława Wyspiańskiego ma być początkiem otwartej galerii sztuki, która powstanie na murach wokół ronda. Projekt zrodził się z chęci zadbania o estetykę miasta i zwrócenia uwagi mieszkańców na jakość przestrzeni, w której przebywają.
Od wtorku do piątku, od godziny 9 do 17 będzie można dołożyć swój kamyk do powstającej na rondzie Mogilskim kwiatowej mozaiki. - Projekt "Wyspiański na Mogilskim" łączy aspekt artystyczny i społeczny - ludzie współtworzą przestrzeń wokół siebie, sprawiając, że staje się coraz piękniejsza - mówi Małgorzata Jantos, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa, która razem z artystą Luboszem Karwatem wpadła na pomysł upiększenia krakowskiego ronda. - Wyspiański to dopiero początek. Jeżeli plastyk miejski zdecyduje się z nami współpracować, chcemy z ronda Mogilskiego stworzyć otwartą galerię, rozpoznawalną w całej Polsce. Artyści już się do nas zgłaszają - dodaje z entuzjazmem.
Rondo Mogilskie to przestrzeń nowoczesna, a kwiaty Wyspiańskiego to motyw delikatny i ostrożny. Skąd taka decyzja? - Wybraliśmy Wyspiańskiego, bo jest związany z Krakowem, a jego motywy kwiatowe idealnie nadają się na mozaikę. Uprościliśmy i powiększyliśmy oryginalny wzór tak, aby kwiaty robiły wrażenie, a realizacja projektu poszła sprawnie. Poza tym motyw kwiatowy jest bezpieczny, będzie powoli oswajać mieszkańców z całą koncepcją. A mozaika dlatego, że umożliwia wspólne działanie, a najbardziej zależy nam właśnie na interakcji - tłumaczy Karwat, przewodniczący Stowarzyszenia Polskich Artystów Mozaiki. Nie znaczy to jednak, że kolejne projekty będą miały taki sam charakter, jednak to, co i kiedy powstanie na rondzie, zależy od plastyka miejskiego Jacka Stokłosy. - Mamy nadzieję, że to będzie impreza cykliczna i co roku artyści będą dodawać coś od siebie. Ale na każdy projekt trzeba będzie uzyskać akceptację plastyka miejskiego i znaleźć sponsorów - mówi Karwat.
Mozaika powstanie na fragmencie muru o długości dwudziestu dwóch metrów i wysokości jednego metra, zostanie wykonana z kamienia naturalnego w trzydziestu odcieniach. Kamień będzie zabezpieczony środkiem impregnującym, który ochroni go przed niekontrolowaną twórczością wandali. Na mozaikę złoży się kilka tysięcy kamiennych płytek o grubości 3-4 milimetrów, które powstaną z potłuczonego kamienia - Nawet sześciolatek jest w stanie kruszyć taki kamień! - zachęca Karwat, który liczy na spory wkład dzieci w całą akcję. Wolontariusze będą czuwać nad przebiegiem prac, tak aby w efekcie powstał zaprojektowany wzór. Projekt jest finansowany przez wielu prywatnych sponsorów, miasto dokłada do niego około18 tysięcy złotych, część z nich przeznaczona jest na dyplomy, które otrzyma każdy uczestnik akcji, a także koszulki i albumy.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz