wtorek, 13 grudnia 2011

przegląd prasy


Gazeta Krakowska 13.12.2011

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA), przekreślający przygotowania do przebudowy szkieletora, wywołał burzę. We wtorek władze miasta usiłowały się wytłumaczyć z wytkniętych im błędów w postępowaniu dotyczącym tej inwestycji.

- Nie rozumiemy, dlaczego sąd cofnął warunki zabudowy (WZ) dla tego obiektu. Przecież nad tą dokumentacją pracowali najlepsi specjaliści w mieście! - przekonywała dziennikarzy Elżbieta Koterba, wiceprezydent ds. rozwoju miasta. - Jestem wyrokiem zupełnie zaskoczona. Czekam na pisemne uzasadnienie, aby móc się odnieść do konkretnych zarzutów - stwierdziła.

Według wiceprezydent, urzędnicy wydający decyzję WZ zdawali sobie sprawę, że mają do czynienia z projektem obiektu o wysokości, która nie występuje w całym mieście.

- Czy to oznacza, że mieliśmy nie wydawać decyzji? - pytała i zapewniała, że urzędnicy działali w ramach obowiązującego prawa.
Władze Krakowa uspokajają, że robią wszystko, aby sfinalizować przebudowę wieżowca NOT. - Najwyższa pora, aby to zrobić, przecież ta konstrukcja zacznie w końcu grozić katastrofą budowlaną - stwierdziła Koterba.

Na pytanie dziennikarzy, czy WSA się myli, wytykając urzędnikom nieprawidłowości, prezydent stwierdziła, że nie ośmieliłaby się tak powiedzieć. Zastanawiała się jednak, jak to możliwe, aby znalezionych przez WSA uchybień nie zauważyli wcześniej prawnicy urzędu miasta i Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Anna Szkodzińska, rzeczniczka WSA, tłumaczy, że gmina ma obowiązek sprawdzenia, czy sporządzone na jej zlecenie dokumenty są zrobione fachowo, zgodne z prawem i kompletne. Tymczasem wniosek inwestora o wydanie decyzji WZ był wielokrotnie zmieniany i niedokładny, nie zawierał wszystkich wymaganych elementów. - Inwestor nie określił ostatecznie, jakie funkcje będzie pełnił budynek i mające powstać w jego otoczeniu obiekty, jakie będą ich gabaryty i liczba - wylicza Szkodzińska.
Po drugie inwestor nie udokumentował, że do kompleksu szkieletora i wspomnianych budynków zapewni dostawy mediów. - Ma zapewnienie dostawców, ale dotyczyło ono jednego budynku - mówi Szkodzińska.

Po trzecie, zdaniem sądu, analiza urbanistyczna zlecona przez gminę jest pełna błędów. Na przykład w jednej z jej kluczowych kwestii, czyli porównaniu planowanego wieżowca z sąsiednimi budynkami, nie wzięto pod uwagę całej okolicy, a tylko wybrane działki.

Nie wspominając już o tym, że gmina nie powiadomiła jednego z sąsiadów inwestycji o prowadzonym postępowaniu, co samo w sobie może podważyć wuzetkę...

Sędzia podkreśla, że werdykt nie oznacza, iż szkieletor nie zostanie przebudowany. Gmina musi jednak przypilnować, by niedociągnięcia zostały naprawione. Postępowanie o WZ musi się zacząć od nowa. - Ponadto wyrok nie jest prawomocny. Stronom przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego - mówi sędzia Szkodzińska.

Sprawdziliśmy, jak doszło do tego, że magistracki Wydział Architektury nie powiadomił jednego z sąsiadów inwestycji o toczącym się postępowaniu w sprawie warunków zabudowy. W UMK odpowiedziano nam, że to jakieś nieporozumienie, gdyż wszyscy współwłaściciele wskazanej przez WSA działki uczestniczyli w postępowaniu. Wymieniony przez sąd z nazwiska mężczyzna w aktach nie figuruje.

Przedstawiciele inwestora przebudowy szkieletora, spółki TreiMorfa, nie chcą się jeszcze wypowiadać, co teraz zrobią. Szefowie przedsięwzięcia przebywają obecnie w Dubaju.



Czyli krótko mówiąc: jest cień nadziei...

2 komentarze: