Gazeta Krakowska 4.03.2014
W Muzeum Armii Krajowej iskrzy między częścią pracowników i nowym dyrektorem Januszem Mierzwą. Oni oskarżają go o to, że składa doniesienia do prokuratury (już dwa). I tym samym sugeruje, że popełnili przestępstwo. Dyrektor zaś twierdzi, że tylko porządkuje muzeum, w którym panuje straszny bałagan.
Z dwóch zgłoszonych przez Mierzwę spraw, w jednej, dotyczącej nieprawidłowości w ewidencji czasu pracy, prokurator wczoraj odmówił wszczęcia śledztwa.
- Brak tu znamion czynu zabronionego - mówi Tomasz Korniak z Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście-Wschód.
Dyrektor podkreślał, że musiał to zgłosić, bo zlecony przez niego audyt wykazał nieprawidłowości. Stąd też zwolnienia i nagany w muzeum.
To jednak nie koniec. W tej samej prokuraturze toczy się jeszcze dochodzenie w sprawie kradzieży eksponatów muzealnych (m.in. odznaczeń i opasek PCK z czasu wojny). Pracownicy zeznają na policji. A podkreślają, że nie czują się przestępcami.
- Wynieśliśmy je stąd? To absurd! Na początku w prokuraturze wylądowała lista kilkudziesięciu rzekomo utraconych obiektów. Potem ta lista została skrócona do kilkunastu. Bo okazało się, że jednak nie zginęły - mówią pracownicy.
Janusz Mierzwa podkreśla, że zaginięcie eksponatów także musiał zgłosić. - Zgłosiłem zaginięcie. O tym, czy mamy do czynienia z kradzieżą, mogą orzec tylko właściwe organy - mówi.
Dodaje, że faktycznie, liczba zagubionych eksponatów uległa zmniejszeniu. - Wynika to z bałaganu. Okazało się, że w pokoju głównej inwentaryzatorki, po zgłoszeniu do prokuratury, odnaleziono archiwalium, którego braku nie była w stanie wcześniej wyjaśnić - tłumaczy.
Atmosferę podgrzewa jeszcze fakt, że od sierpnia 2013 r., gdy został dyrektorem, Mierzwa zwolnił radcę prawnego, główną inwentaryzatorkę, kadrową, a dwie osoby dostały nagany. Kilka dni temu kadrowa złożyła zażalenie na zwolnienie w sądzie pracy. To już trzeci z kolei pozew za rządów Mierzwy. A pracownicy skarżą się na kolejne zakazy i nakazy.
- Ostatnio nasza skarbnik, która była na zwolnieniu lekarskim, ale lekarz pozwolił jej chodzić, potrzebowała ze swojego gabinetu dokumentów i danych dotyczących związku. Nie została dopuszczona przez inną pracownicę muzeum do swojego komputera. Bo takie było zarządzenie dyrektora - opowiada Piotr Boroń, szef "Solidarności" w muzeum. Dodaje, że żeby wejść do budynku, taka osoba na L4 musiałaby, według zarządzenia dyrektora, przedstawić zaświadczenie o zdolności do pracy.
- Wprowadziłem taki zakaz, by uporządkować sytuację w muzeum. Pracownik znajdujący się na zwolnieniu chorobowym nie może świadczyć pracy - wyjaśnia Janusz Mierzwa.
Według części pracowników, którzy współtworzyli to muzeum od 2000 r., sytuacja jest nieznośna. Ich delegacja była niedawno z wizytą u członka zarządu województwa i w Urzędzie Miasta. Nic nie wskórali. Urząd Miasta stoi na stanowisku, że nowy dyrektor robi dobrą robotę.
- Porządkuje tę instytucję, mamy do niego pełne zaufanie - kwituje Filip Szatanik, wiceszef biura informacji UMK. Zaś sam dyrektor Mierzwa ocenia, że jego relacje z pracownikami są poprawne. - Pracujemy i to przynosi efekty. Dowodem jest blisko pół tysiąca dzieci, które wzięły udział w zorganizowanych po raz pierwszy w muzeum w czasie ferii warsztatach - zapewnia.
- Dobre stosunki? Nigdy nie były tak złe. Do niedawna byliśmy jak dobra rodzina. Teraz dyrektor nas skłócił - kwituje Piotr Boroń.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz