Dziennik Polski 13.06.2013
Projekt miejscowego planu zagospodarowania terenu, na którym stoi niedokończony wieżowiec przy rondzie Mogilskim (potocznie nazywany "szkieletorem"), nie tylko zezwala na jego podwyższenie o dwie kondygnacje - do 102,5 m, ale także na budowę w jego sąsiedztwie zespołu dodatkowych budynków o wysokości od 10 do nawet 40 metrów.
Zaniepokoili się tym radni Dzielnicy II Grzegórzki, którzy złożyli - także w formie uchwały - swoje uwagi do projektu planu. Ich zdaniem powinno w nim zostać zapisane, że nowe budynki mają gabarytami nawiązywać do sąsiedniej, już istniejącej zabudowy.
Radni Grzegórzek uważają, że z jednej strony "szkieletora" nowe obiekty nie mogą być wyższe od budynków osiedla Oficerskiego, a z drugiej - od zabudowy pobliskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.
- Uważamy, że plan powinien zabezpieczać to miejsce przed stawianiem kolejnych wysokich obiektów - mówi przewodnicząca Rady Dzielnicy II Małgorzata Ciemięga. - Chodzi nam o ochronę panoramy widokowej na osiedle Oficerskie - dodaje Grzegorz Finowski, wiceprzewodniczący "dwójki". - Skoro proponuje się 40-metrowe budynki, to będą wyższe od są- siedniego basenu Uniwersytetu Ekonomicznego - wskazuje.
W odpowiedzi na uwagi do planu urzędnicy poinformowali, że istniejąca zabudowa przy ul. Beliny-Prażmowskiego to budynki mieszkalne, tzw. wille miejskie, o zróżnicowanej wysokości do ok. 17 metrów. Natomiast projekt planu przewiduje dla części terenu od strony ul. Beliny-Prażmowskiego zabudowę o funkcji usługowej i mieszkaniowej, o wysokości nie większej niż 25 metrów. Od strony Uniwersytetu Ekonomicznego projekt planu dopuszcza zabudowę wysoką, w dwóch strefach - do 40 i 35 metrów.
Wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba zaznacza, że wniosek radnych z Grzegórzek dotyczący ograniczenia wysokości zabudowy wokół "szkieletora" nie zostanie uwzględniony.
- Projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru "Lubomirskiego - Beliny-Prażmowskiego" zakłada, że istniejący "szkieletor" będzie jedynym tak wysokim budynkiem, a te wokół niego będą podobnej wysokości jak obiekty Uniwersytetu Ekonomicznego - podkreśla wiceprezydent Koterba.
Według niej osiedle Oficerskie jest chronione urbanistyczne, ale budynki takiej wysokości jak w kompleksie "szkieletora" w sąsiedztwie tego osiedla już się nie powtórzą. Zdaniem wiceprezydent Koterby brak zgody na kolejne wieżowce i możliwość stawiania budynków pośredniej wysokości to, z jednej strony, nawiązanie do niskiej zabudowy osiedla Oficerskiego, a z drugiej - do budynków o wysokości trzydziestu kilku metrów, dla których wydawane są decyzje o warunkach zabudowy i które mają stanąć w rejonie ronda Grzegórzeckiego.
Jak niedawno informowali nas przedstawiciele inwestora - firmy Treimorfa, przed wejściem do wieżowca ma powstać ogólnodostępny plac, otwarty od strony ul. Lubomirskiego.
Pierzeję ma domknąć pięć - dziewięć dodatkowych budynków. W przyszłości, w zależności od koniunktury, inwestor zadecyduje, czy będą to biurowce, hotel albo apartamenty.
W pierwszej kolejności ma zostać dokończony "szkieletor". Na to potrzeba ok. 18 miesięcy. Uchwalenie planu przez Radę Miasta stworzy szansę na rozpoczęcie prac w 2014 roku. W wieżowcu najbardziej prawdopodobna jest funkcja biurowa, choć projekt planu nie wyklucza też częściowo funkcji mieszkaniowej. Dwie górne kondygnacje zarezerwowano na kawiarnię i przestrzeń wystawienniczą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz