Dziennik Polski 1.06.2013 & Gazeta Krakowska 31.05.2013
Największa mozaika kamienna w Polsce, ułożona w najkrótszym czasie i z udziałem największej liczby osób powstanie na Rondzie Mogilskim. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 1 czerwca i potrwa tydzień. Do akcji mogą przyłączyć się wszyscy chętni!
Akcja Wyspiański na Mogilskim II ma charakter otwarty, może wziąć w niej udział każdy kto przyjdzie na Rondo Mogilskie w dniach 1-8 czerwca - mieszkańcy, przypadkowi przechodnie, dzieci z krakowskich szkół, młodzież i dorośli. Organizatorzy szacują, że w imprezie, w ciągu tych dni, weźmie udział ok. 1500 osób.
Mozaika o powierzchni aż 85m2 będzie przedstawiać motywy roślinne zaczerpnięte z twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
Ma to być największa kamienna mozaika w Polsce, układana przez największą liczbę osób w najkrótszym czasie.
Mozaika będzie miała 93 m długości i od 60 do 100 cm wysokości. Będzie układana techniką bezpośrednią, co oznacza, że każdy kawałek mozaiki będzie ręcznie docinany zgodnie z projektem, a następnie przyklejany bezpośrednio na powierzchni muru.
Mozaika będzie układana codziennie od 1 do 8 czerwca, od godz. 9:00 do godz. 17:00.
- Rondo Mogilskie jest szare i smutne, potrzebuje estetycznego ożywienia - mówi Malgorzata Jantos, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa i pomysłodawczyni akcji. - Chciałabym, aby Rondo stało się atrakcyjną galerią sztuki pod niebem. Po mozaikach przyjdą następni artyści proponujący inne techniki.
Akcja Wyspiański na Mogilskim II jest kontynuacją trwającej cztery dni akcji Wyspiański na Mogilskim 2012. Wzięło w niej udział ponad 800 osób.
W tym roku upiększony zostanie mur przeciwległy do już ozdobionego. Mozaika będzie układana w tym samym stylu, motywy artystyczne będą kontynuacją już istniejących, zachowana zostanie także wybrana wcześniej kolorystyka. Autorem projektu
mozaiki jest Lubosz Karwat.
- Cieszy mnie, że właśnie na Rondzie Mogilskim w Krakowie mogę propagować sztukę tworzenia mozaiki. Odbywa się to w najprostszy i jednocześnie najbardziej efektywny z możliwych sposób - wychodzimy do ludzi i zapraszamy ich do wspólnego
stworzenia kamiennej kompozycji - mówi Lubosz Karwat, autor projektu mozaiki i jeden z pomysłodawców akcji.
Uwaga! Jeśli chcesz w wyjątkowy sposób zaangażować się w tworzenie mozaiki zostań wolontariuszem i pomóż organizatorom w przygotowaniu wydarzenia i koordynacji prac - wystarczy mieć 18 lat, wejść na stronę www.krakow.pl zapoznać się z regulaminem akcji i wysłać zgłoszenie na adres marketing@um.krakow.pl (należy podać: imię, nazwisko, wiek, miejsce zamieszkania i kontakt).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz