piątek, 17 maja 2013

przegląd prasy

Dziennik Polski 17.05.2013

Jest szansa, aby na początku przyszłego roku zaczęły się prace budowlane przy wieżowcu koło ronda Mogilskiego. Ekolodzy będą protestować. Radni pilnują, aby powstała wystarczająca liczba miejsc parkingowych.

Projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym znajduje się słynny "szkieletor", jest już gotowy. Do najbliższego czwartku można zgłaszać do niego uwagi.

Mieszkańcy i radni Dzielnicy II Grzegórzki są zaniepokojeni zbyt małą liczbą miejsc parkingowych.

W projekcie planu zapisano, że dla zabudowy mieszkaniowej musi być co najmniej jedno miejsce postojowe na mieszkanie. Dla pozostałych funkcji wyznaczono minimalne limity dla powierzchni tysiąca mkw.: biurowej - 10 miejsc, handlowej - 20, wystawienniczo-kongresowej - 12, hotelowej - 3, dla innych usług - 10.

Radni z "dwójki" obawiają się, że jeżeli w wieżowcu będą mieszkania, biura i hotel, to miejsca postojowe wykupią właściciele apartamentów, co spowoduje, że pracownicy biur oraz goście hotelowi będą parkować na okolicznych ulicach. - Nie można dopuścić, aby nowa inwestycja spowodowała problemy z parkowaniem dla obecnych mieszkańców dzielnicy - mówi Grzegorz Finowski, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy II. - Liczymy również na odpowiednie rozwiązanie dotyczące wjazdu i wyjazdu, aby nie było paraliżu komunikacyjnego.

Planiści uznali, że w przypadku funkcji biurowej czy hotelowej zapisana w projekcie planu liczba miejsc postojowych jest wystarczająca, ponieważ wieżowiec znajduje się w pobliżu wielkiego węzła komunikacyjnego, jakim jest rondo Mogilskie.

- Zaproponowane normy powinny wystarczyć - uważa Henryk Gaertner, pełnomocnik inwestora - firmy Treimorfa. Podziela on zdanie planistów, że goście wybierający hotele w centrum, korzystają głównie ze środków transportu zbiorowego i nie potrzeba zbyt wielu miejsc postojowych.

Obecnie inwestor planuje zrezygnować z lokowania w wieżowcu hotelu ze względu na niekorzystny układ pięter. Rozważa umieszczenie tam niewielkiej liczby mieszkań, obawia się jednak, że będzie to utrudniało zarządzanie częścią biurową, która ma zajmować większość budynku. Możliwe więc, że biura zajmą cały obiekt.

Koszt prac adaptacyjnych to ok. 25 mln euro. Na dole, do trzeciej kondygnacji, mają być też sklepy, restauracje i sale konferencyjne. Na dwóch ostatnich dobudowanych piętrach zaplanowano taras widokowy z kawiarnią i częścią wystawienniczą. Wieżowiec ma obsługiwać istniejący podziemny parking na ok. 290 miejsc, który obecnie jest w stanie surowym.

Jeżeli Rada Miasta uchwaliłaby plan do połowy tego roku, inwestor widzi możliwość zdobycia pozwolenia na budowę do końca tego roku i rozpoczęcia adaptacji wieżowca na początku 2014 roku. Prace trwałyby około 18 miesięcy. Przed wejściem do wieżowca ma powstać ogólnodostępny plac, otwarty od strony ul. Lubomirskiego. Pierzeję ma domknąć 5-9 dodatkowych budynków o wysokości 25-35 metrów.

W przyszłości, w zależności od koniunktury gospodarczej, inwestor zadecyduje, czy będą to biurowce, hotel albo apartamenty. - Dla nowej zabudowy planujemy duży podziemny parking z odpowiednią liczbą miejsc postojowych. W przypadku dużych mieszkań, na jeden lokal mogą przypadać nawet dwa, trzy miejsca parkingowe - informuje Gaertner.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz