poniedziałek, 13 maja 2013

przegląd prasy

Gazeta Krakowska 9.05.2013Gazeta Krakowska 9.05.2013

10. edycja Nocy Muzeów w Krakowie odbędzie się pod hasłem: "KO-lekcja. Podziel się swoją pasją!". Odbędzie się w nocy z piątku na sobotę z 17 na 18 maja. Po raz pierwszy zwiedzający będą mogli odwiedzić m.in. Muzeum Młodej Polski "Rydlówka". Noc Muzeów zostanie zainaugurowana 17 maja o godz. 18 w Muzeum Narodowym w Krakowie - w oddziale Pałac Czapskich (ul. Piłsudskiego).

W tegorocznej edycji Nocy weźmie udział: 27 muzeów wraz z oddziałami (w sumie będzie to prawie 50 instytucji muzealnych). Będą to muzea krakowskie m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha", Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila", a także Muzeum Niepołomickie w Zamku Królewskim i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

W imprezie po raz pierwszy uczestniczyć będą: Muzeum Młodej Polski "Rydlówka" w Krakowie - Bronowicach Małych oraz Muzeum Ratownictwa. Większość placówek będzie można zwiedzać od godz. 19. Do wstępu do wszystkich muzeów będzie upoważniał bezpłatny bilet muzealny, jak co roku dostępna będzie także specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta kosztująca symboliczną złotówkę. Zarówno moneta jak i bilet będą upoważniać do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Przed oficjalnym otwarciem Nocy - Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz Koło Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Krakowskiego zaprasza na pokaz kilkunastu samochodów zabytkowych na płycie Rynku Głównego (godz. 16.30-17.30). Tematem wiodącym pokazu są samochody o charakterze sportowym. Około godz. 17.30 planowany jest przejazd całej kolumny wraz z przedstawicielami organizatorów wydarzenia sprzed Sukiennic do Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego . Nocna oferta muzeów jest niezwykle bogata. Oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych placówki przygotowują specjalne atrakcje, m.in. gry miejskie, koncerty, warsztaty, projekcje filmów, spotkania, pokazy walk rycerskich oraz lekcje dla dorosłych i dzieci.

Do wszystkich muzeów wstęp będzie bezpłatny, ale w wybranych placówkach będą ograniczenia. I tak rezerwacja miejsc będzie obowiązywała na wycieczkę do zespołu dworsko-parkowego w Branicach organizowaną przez Muzeum Archeologiczne (mail: wozniak@ma.krakow.pl); na warsztat "Od artefaktu do performance", w Aptece pod Orłem (liczba miejsc: 15-20, rezerwacja: tel. 12 426 50 60); na warsztaty organizowane przez Muzeum Starego Teatru (rezerwacja@stary.pl, tel. 12 422 40 40); na oprowadzanie po Bibliotece Profesora Porębskiego w MOCAK-u (co 30 minut, w 15-osobowych grupach, zapisy: biblioteka@mocak.pl); na zjazd do Muzeum w Kopalni Soli w Wieliczce (rezerwacja od 11 maja do wyczerpania miejsc, tel. 12 278 58 49).

Pierwszeństwo do zwiedzania oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Wieży Ratuszowej, Podziemi Rynku z przewodnikiem (w wybranych godzinach) oraz zwiedzania z przewodnikiem Fabryki Schindlera i Apteki pod Orłem będą miały osoby rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl. Do Podziemi Rynku wejścia "z kolejki", bez rezerwacji będą w godz. 18-20.45, a wejścia z rezerwacją przez internet (strona www.bilety.mhk.pl) w godz. 21-23.45.

W przypadku Muzeum Narodowego w Krakowie liczba miejsc będzie ograniczona na zwiedzanie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (jzychowska@muzeum.krakow.pl) oraz na -prezentację budynku Ośrodka Kultury Europejskiej EUROPEUM w dawnym Spichlerzu (decyduje kolejność przyjścia, czas zwiedzania ok. 30 min).

Noc Muzeów w Krakowie po raz pierwszy została zorganizowana w 2004 roku. Wzięło w niej udział 12 instytucji, a z nocnego zwiedzania skorzystało 50 tysięcy osób. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 27 instytucji, które odwiedziło prawie 150 tys. osób.

Co zaoferuje nam Muzeum Armii Krajowej??

MUZEUM ARMII KRAJOWEJ IM. GEN. EMILA FIELDORFA "NILA"
ul. Wita Stwosza 12, tel. 12 410 07 70

rekonstrukcje historyczne
pokaz filmu Cichociemni
wykłady: Aspekty prawne kolekcjonerstwa oraz Kolekcja muzealna. Źródła historyczne w zbiorach Muzeum AK
koncert kwartetu smyczkowego AIRIS oraz występ krakowskiego rapera Tadka
poczęstunek żołnierską grochówką

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz