niedziela, 29 lipca 2012

przegląd prasy


Gazeta Wyborcza 28.07.2012

Jaka nazwa pojawi się na przystanku w miejsce obecnej: "Dworzec Główny"? Zaapelowaliśmy o przysyłanie swoich propozycji. Na adresy mailowe ZIKiT-u i naszej redakcji nadeszło ich już kilkadziesiąt!
Jesienią zostanie otwarty nowy dworzec kolejowy powstający od strony Regionalnego Dworca Autobusowego. I to właśnie tamtejszy przystanek od września będzie nosił nazwę "Dworzec Główny".

Obecny według propozycji zawartych w listach mógłby się natomiast nazywać np.: "Teatr im. Słowackiego" ("'Swoje' przystanki mają Bagatela i Ludowy, niech ma i Słowacki, najbardziej reprezentacyjny teatr w mieście" - uzasadnia Michał Szymonik), "Centrum", "Centrum Komunikacyjne", "Kraków Centralny", "Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego" ("Promuje nazwę placu - niech ludzie wreszcie się dowiedzą, jak to miejsce się nazywa" - przekonuje pan Krzysztof).

Proponowano także: "Stare Miasto", "Westerplatte", "Planty", "Tunel Miejski" (bo znajduje się tuż obok przejścia podziemnego). Pojawił się "Pałac Wołodkowiczów". Jak tłumaczy w liście Beata Majka, jest to "nazwa pochodząca od drugiej najstarszej budowli w tym rejonie i najbliżej starego Dworca, gdzie obecnie mieści się urząd pocztowy 53".

Wielu autorów apeluje, by zostawić w nazwie człon "Dworzec" ("Jego brak może wprowadzić zamieszanie, konsternację i wprowadzić w błąd, zwłaszcza turystów" - pisze "flukasz"). Stąd propozycje: "Stary Dworzec", "Dworzec Główny Galeria", "Dworzec Główny Poczta", "Stary Dworzec Główny" i pokrewne.

Rekordziści przysyłają po kilkanaście propozycji (jak Maciej Kowacz, który zgłosił m.in. nazwy: "Lubicz Poczta", "Plac Kolejowy Stary", "Trakt Turystyczny", "Podziemie Główne", "Przesiadkowy", "Krakowskich Wieszczy", "Krakowski Szlak", "Wisławy Szymborskiej").

Propozycje padają także na naszym internetowym forum. "Nie może być ani Plac, ani Teatr, bo jedna strona zawsze traci. Musi być Przejście Podziemne prowadzące z Plant na Dworzec (i odwrotnie), w skrócie PPPPD (PPPPDP)" - dowodzi internauta "es". A inni proponują: "Centusiowo Centrum" i "Plac im. Baru Smok"...




Moim zdaniem... Uważam, że nowy przystanek powinien nosić nazwę pl. Jana Nowaka-jeziorańskiego, gdyż pierwotnie obszar ten miał być niejako nowym Ryniem Głównym. To tu miały się odbywać imprezy masowe i ważne wydarzenia kulturalne. Uświadommy mieszkańcom Krakowa, że mamy taki plac, takie miejsce w naszym mieście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz