wtorek, 25 października 2011

przegląd prasy


Gazeta Wyborcza 25.10.2011

Prezes Polskiej Akcji Humanitarnej wysiadła w sobotę na trzecim peronie stacji Kraków Główny. Niepełnosprawna od wczesnego dzieciństwa Janina Ochojska nie mogła się z niego wydostać jeszcze przez ponad godzinę, a nikt nie potrafił jej pomóc.

- Obie windy na peronie nie działały, a schody prowadzące na parking, gdzie czekał na mnie samochód, są ciągle zablokowane w związku z trwającą przebudową dworca. Na początku zadzwoniłam po pomoc na policję, ale usłyszałam, że moje problemy z poruszaniem się to nie ich sprawa - relacjonuje Ochojska. - Spróbowałam więc u Straży Ochrony Kolei. Telefon odebrał szef zmiany, który powiedział mi, że jeśli chcę, to mogę nocować na dworcu. Zresztą niewiele brakowało, a tak właśnie skończyłaby się cała historia. Tym bardziej że nie działał też przycisk SOS, który należy nacisnąć, jeśli potrzebujemy pomocy. W końcu przeszłam w niedozwolonym miejscu na sąsiedni peron, skąd dostałam się na płytę parkingu. Innego wyjścia przecież nie miałam. W sumie z peronu próbowałam się wydostać przez ponad godzinę. Czułam się okropnie upokorzona.

Zupełnie inaczej sprawę widzą sokiści, którzy nie mają sobie nic do zarzucenia. Straż przekonuje, że w sobotę po południu nie odnotowała wezwania do pomocy niepełnosprawnemu. Kolejarze nie kryją jednak, że niepełnosprawni mogą napotkać trudności w poruszaniu się po krakowskiej stacji. Powodem jest przebudowa dworca i peronów, która rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku.

Jak w takim razie niepełnosprawni mają poruszać się po peronach przez kilka najbliższych miesięcy? - Na razie niepełnosprawni mogą korzystać z pochylni po północnej stronie peronów, zaraz przy budynku Politechniki Krakowskiej. Nie wszyscy jednak w ogóle wiedzą o jej istnieniu i jeśli ktoś nie jest z Krakowa, może mieć problem, by tam trafić - nie kryje Marek Cisowski z Polskich Linii Kolejowych.

A czy wy wiedzieliście o przejściu podziemnym, które prowadzi od Muzeum AK do Politechniki?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz