wtorek, 2 sierpnia 2011

przegląd prasy


Dziennik Polski 2.08.2011 & Gazeta Krakowska 2.08.2011

W wigilię święta Polskiego Państwa Podziemnego, 26 września otwarte zostanie krakowskie Muzeum Armii Krajowej. Właśnie zakończyła się budowlano-remontowa część jego modernizacji, w wyniku której powstał jeden z najlepiej odnowionych obiektów pomilitarnych w Polsce.

IX-wieczne mury obiektu przy ul. Wita Stwosza 12 spleciono z nowoczesnymi materiałami. Dawny dziedziniec został przykryty szklanym dachem - we wrześniu na tym patio zostanie pokazana wystawa czasowa ze zbiorów Studium Polski Podziemnej i Instytutu Polskiego im. Władysława Sikorskiego w Londynie. Natomiast muzeum z gotową ekspozycją stałą pierwsi turyści zwiedzą wiosną przyszłego roku. Został ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i wykonanie docelowej wystawy.

Wystawa będzie opowieścią o historii Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w kontekście walk narodowo-wyzwoleńczych Polaków od końca XIX wieku. Ponadto budynek na I piętrze pomieści salę konferencyjną, bibliotekę, czytelnię, magazyn archiwaliów. Muzeum będzie prezentować muzealia i archiwalia, które zostały mu podarowane. - Jest to 15 tysięcy relikwii od żołnierzy AK i ich rodzin - mówił wczoraj przewodniczący Rady Muzeum AK Kazimierz Barczyk. Pokazywana będzie broń, mundury (w tym wyjątkowy, gen. Bora-Komorowskiego), sztandary, mapy, urządzenia do działalności wywiadowczej (np. aparat fotograficzny schowany w pudełku od zapałek) czy kadłub legendarnego samolotu Dakota.

- Jesteśmy szczęśliwi, że zbliża się dzień otwarcia naszego muzeum - mówi 87-letni Kazimierz Kemmer, żołnierz AK i prezes Fundacji Muzeum Historii Armii Krajowej. - Już przed 10 laty kombatanci zebrali i przekazali placówce jako trwały depozyt 5 tys. muzealiów związanych z Armią Krajową. W ciągu ostatnich 10 lat przybyło kolejnych 10 tys. pamiątek.

Żołnierze AK dodają z dumą. że w muzeum była stała wystawa o Powstaniu Warszawskim na długo przed tym, nim w stolicy wybudowano gmach, który uczcił to bohaterskie wydarzenie w dziejach Polski.

Zatem nie pozostaje nic innego jak czekać na otwarcie muzeum.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz