Dziennik Polski 12.04.2014 & Gazeta Krakowska 14.04.2014
Słynny krakowski biurowiec - Błękitek przy rondzie Grzegórzeckim, przejdzie gruntowne zmiany. Dostanie nową nazwę K1 oraz zostanie "odświeżony" i unowocześniony. Projekt modernizacji przygotowała brytyjsko-polska pracownia architektoniczna Rolfe Judd. Prace remontowe rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu, zakończenie planowane jest na październik. Czy nowa nazwa się przyjmie? Czekamy na Wasze opinie na forum pod artykułem.
"Błękitek" to najwyższy budynek w Krakowie (ponad 76 metrów). Jego wysokość i zewnętrzny wygląd nie zmieni się podczas prac modernizacyjnych, nic nie będzie dobudowywane.
Rewolucja czeka za to wnętrza. Wyremontowane zostaną powierzchnie biurowe i części wspólne (m.in. recepcje, lobby). Wymienione będą instalacje klimatyzacyjne, wentylacyjne, tryskaczowe. Zostanie wprowadzony nowoczesny system BMS (Building Management System - system zarządzania budynkiem).
Wszystko po to, żeby podnieść standard całego wieżowca. Po zakończeniu prac K1 nadal będzie oferował firmom powierzchnie biurowe do wynajęcia.
Modernizacja „Błękitka” jest jedną z nowych inwestycji, które zmieniają charakter bezpośredniego otoczenia ronda Kotlarskiego, alei Powstania Warszawskiego oraz alei Pokoju.
Od kilku tygodni prowadzone są prace związane z realizacją nowego 9-piętrowego biurowca firmy Buma, który powstanie w miejscu dawnej siedziby „Ruchu”. W sąsiedztwie zaś, przy ul. Rogozińskiego rozpoczęły się roboty wyburzeniowe dawnego pawilonu oraz basenu AWF, gdzie ma być realizowany 11-kondygnacyjny budynek usługowo-mieszkaniowy firmy Bryksy. Po drugiej stronie al. Pokoju, na działce, na której znajduje się obecnie przychodnia zdrowia, planowana jest 11-piętrowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego o powierzchni około 20 tys. mkw.
Ten rejon Krakowa od dawna znajduje się w centrum zainteresowania architektów, którzy widzą w nim duży potencjał, jeśli chodzi o możliwość realizacji wysokich budynków. Przed dwoma laty przeprowadzony został nawet konkurs na zagospodarowanie terenów przylegających do ronda Mogilskiego, który obejmował również aleję Powstania Warszawskiego.
Pierwsze wyróżnienie (nagród nie przyznano) otrzymała w nim praca, wykonana przez zespół pod kierownictwem b. głównego architekta Krakowa Stanisława Deńko oraz arch. Borysława Czarakcziewa. Przewidywali oni realizację w alei Powstania Warszawskiego, po jej wschodniej stronie, budynków o wysokości od 32 metrów do 50 metrów, wznoszących się ponad platformą (plateau) z alejkami spacerowymi i małą architekturą, pod którą ukryta byłaby komunikacja miejska.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz