poniedziałek, 6 stycznia 2014

przegląd prasy

Dziennik Polski 23.12.2013 & Gazeta Krakowska 23.12.2013

Do końca tego roku ma się zakończyć budowa nowoczesnego dworca podziemnego PKP w Krakowie. Potem będą odbiory techniczne całej inwestycji. Pierwsi pasażerowie mają korzystać z nowego obiektu w marcu przyszłego roku. Wtedy też zamknięty zostanie dla podróżnych stary zabytkowy budynek dworca przy pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego. I zupełnie zmieni swoją funkcję.

Jarosław Bator, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości PKP SA po raz pierwszy oficjalnie mówi, że zamiast kolejowych kas i poczekalni mogą się tam pojawić sale kinowe.

- Z naszych analiz wynika, że jest to technicznie możliwe. Oczywiście, musimy się przede wszystkim dogadać z jakimś operatorem, który to kino chciałby poprowadzić - tłumaczy Bator. Zaznacza jednak od razu, że rozmowy już trwają. - W Polsce nie ma wielu operatorów kinowych, wysłaliśmy więc zapytania do wszystkich. Trzy największe firmy to Cinema City, Multikino i Helios. Przynajmniej jedna z nich jest mocno zainteresowana - przyznaje Jarosław Bator.

Na zmianę sposobu użytkowania dworca zgodę musi wyrazić wojewódzki konserwator zabytków. Pełniący tę funkcję Jan Janczykowski przyznaje, że nie dostał jeszcze od kolejarzy żadnego konkretnego wniosku. Pomysł mu się podoba. - Oczywiście, użytkownik musiałby odpowiednio izolować sale kinowe przed hałasem pociągów. Kino można byłoby urządzić w głównych salach. Trzeba wtedy zdecydować, co z pomieszczeniami na górze - mówi Jan Janczykowski. - Dworzec w poziomie parteru powinien być dostępny publicznie. To przecież jeden z ważniejszych budynków w mieście, reprezentacyjny - argumentuje konserwator.

Kolejarze z PKP SA twierdzą, że jeśli dojdzie do porozumienia z operatorami i konserwatorem, kino zaczęłoby działać w zabytkowym budynku w 2015 r. - W 2014 r. musielibyśmy uzyskać wszystkie decyzje administracyjne i zgody na ewentualne przeróbki wewnątrz tego zabytku - wyjaśnia Jarosław Bator. - Poza tym przenoszenie obsługi pasażerów do dworca podziemnego musi być płynne, na pewno z dnia na dzień nie zamkniemy wszystkich kas w miejscu, w którym są obecnie, bo spowodowałoby to chaos i dezorientację wśród podróżnych - dodaje dyrektor zarządzający ds. nieruchomości PKP SA.

Gdyby jednak pojawiły się zbyt duże komplikacje przy organizowaniu na dworcu kina, kolejarze mają drugą opcję i w zabytkowym budynku urządzą po prostu biura.

Warto dodać, że pomysł kina na dworcu nie jest nowy. Od 1947 przez ponad 60 lat filmy wyświetlane były w budynku Dworca Gł. PKP we Wrocławiu. O popularności tego kina może świadczyć fakt, że odwiedziło je łącznie ponad siedem milionów widzów. Zamknięte zostało dopiero w 2010 r. w związku z generalnym remontem dworca.

Uroczyste otwarcie budynku dworca PKP w Krakowie i jednocześnie uruchomienie linii kolejowej z Krakowa do Mysłowic miało miejsce 13 października 1847 roku. Obiekt jak na tamte czasy był tak okazały, że zazdrościła nam go cała Europa.

Zanim rozpoczęła się budowa, trwały długie rozmowy dotyczące wyboru odpowiedniego miejsca dla krakowskiego dworca kolejowego. Pod uwagę brano m.in. puste przestrzenie u wylotu ul. Długiej, na samej granicy ówczesnego Krakowa.

Ostatecznie jednak Towarzystwo Kolejowe postanowiło kupić duży teren w dzielnicy Wesoła, znajdujący się między ogrodem Strzeleckim,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz