niedziela, 21 października 2012

przegląd prasy


Gazeta Wyborcza 17.10.2012

wyniósł ponad 533 tys. zł. Pieniądze pochodziły ze środków, które rozdzielił Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Wyremontowane zostały jedne z najcenniejszych grobowców i pomników cmentarza. Wśród nich jest grobowiec ułanów poległych na ulicach Krakowa 6 listopada 1923 r., księży greckokatolickich z diecezji chełmskiej: Grzegorza i Józefa Terlikiewiczów, malarza Edwarda Domaniewskiego czy pomnik na grobowcu dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej Adolfa Mułkowskiego. - Wszystkie odnowione obiekty mają ogromną wartość - powiedziała w środę PAP konserwator zabytków Anna Janicka-Fecko z Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie.

Pieniądze na remont pochodziły z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. O wysokości dotacji na odnowę danego grobowca decydował głównie stopień trudności jego rewaloryzacji.

Przywracać pamięć o zmarłych

Według Mikołaja Korneckiego ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, remont obiektów cmentarnych ma służyć przede wszystkim przywracaniu pamięci o zmarłych. - Odnawiamy wartościowe zabytki, elementy rzeźbiarskie, które niejednokrotnie są ważnymi dziełami artystycznymi, jak np. wybitne dzieło, które było w stanie destrukcji: grobowiec-sarkofag Henryka Aebly, zmarłego w 1816 r. Chcemy też poznać historię ludzi, których groby remontujemy, bo te osoby są częścią historii Krakowa - powiedział PAP Kornecki.

Według szacunków Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, który co roku wspierany przez artystów, polityków i samorządowców organizuje zbiórkę pieniędzy na odnowę zabytkowych nagrobków, konserwacji wymaga mniej więcej połowa z kilkunastu tysięcy grobowców na Rakowicach. Rok temu na kweście komitet zebrał ponad 72,5 tys. zł. W ciągu 31 lat organizacja, wraz z gminą Kraków i Społecznym Komitetem Odnowy Zabytków Krakowa, odrestaurowała ok. tysiąca nagrobków.

Cmentarz Rakowicki

Cmentarz Rakowicki jest najbardziej znaną, choć nie najstarszą, nekropolią w Krakowie. Spoczywają tam osoby zasłużone dla Polski i Krakowa. Cmentarz, otwarty w styczniu 1803 r., zajmuje 42 ha. Jest tam ponad 75 tys. grobów. Spoczywają w nich wybitni Polacy, m.in.: Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta. W 1976 r. cmentarz został wpisany do rejestru zabytków. Znajdują się na nim rzeźby nagrobkowe i pomniki autorstwa m.in. Xawerego Dunikowskiego, Antoniego Madeyskiego, Franciszka Mączyńskiego, Stanisława Odrzywolskiego i Bronisława Chromego. Na Cmentarzu Rakowickim mogą być grzebani tylko właściciele rodzinnych grobowców lub osoby zasłużone dla Krakowa. Od 2006 r. możliwe jest kupowanie poprzez licytację piwnic grobowych, utworzonych w miejscu grobów ziemnych, za które nikt nie wnosił opłat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz