poniedziałek, 19 grudnia 2011

przegląd prasy


Gazeta Wyborcza 19.12.2011 & Gazeta Krakowska 19.12.2011

Szkieletor znalazł się wśród dziesięciu najbardziej intrygujących wieżowców-widm na świecie. Porzucone wysokościowce zainteresowały autorów internetowego portalu Huffington Post, którzy opracowali subiektywną listę takich budowli.

Kiedy plany miasta nie przystają do rzeczywistości, gdy z kieszeni inwestora wyparują pieniądze lub kiedy w poszukiwaniu lepszej jakości życia ludzie opuszczą zatłoczone śródmieścia, przeprowadzając się gdzieś na obrzeża miast, wieżowce będące niegdyś symbolem dobrobytu pustoszeją, ulegając powolnemu rozkładowi.

Modelowym przykładem takiego architektonicznego rozkładu, o którym na jednym z blogów piszą korespondenci portalu Huffington Post, jest niedokończony od 32 lat biurowiec Naczelnej Organizacji Technicznej. Stalowa konstrukcja krakowskiego pustostanu znalazła się w gronie dziesięciu wysokościowców-duchów, które od dekad sterczą w pejzażu miast, strasząc swoim postapokaliptycznym wyglądem.

"Dziś duchy przebrzmiałych ambicji wyją niczym upiory niemal we wszystkich zakątkach świata. Nawet w takich miastach jak Bangkok, gdzie dynamiczny rozwój z pozoru nie pozwala na marnowanie przestrzeni użytkowej, można natknąć się na podobne postapokaliptyczne wieże" - piszą autorzy Huffington Post. Wysokościowce z Detroit, Pyongyang, Sao Paulo, Caracas - każdy z nich posiada własną historię, ale wszystkie dzielą dziś podobny los, ulegając powolnej degradacji.

Oto lista uhonorowanych:
- Michigan Central Station w Detroit, USA
- Ryugyong Hotel w Pyongyang, Korea Północna
- Tower of David w Caracas, Venezuela
- Buffalo Central Terminal w Buffalo, USA
- Szkieletor w Krakowie, Polska
- PacBell Building w San Francisco, USA
- Edificio Sao Vito w Sao Paolo, Brazylia
- Book Tower w Detroit, USA
- Sathorn Unique w Bangkoku, Thailandia
- Sterick Building w Memphis, USA


Szczegółowe opisy budynków dostępne pod adresem: gadling.com lub: huffingtonpost.com



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz