sobota, 17 grudnia 2011
przegląd prasy
Gazeta Krakowska 17.12.2011
Kosztem 500 złotych zablokował inwestycję wartą 100 milionów euro! Nie podobało mu się, że TreiMorfa - spółka, która zamierza przebudować straszącą od 36 lat konstrukcję przy rondzie Mogilskim w Krakowie, chce ją podwyższyć o banalne 8,5 metra (z 94 do 102,5 m) - pisze Anna Agaciak.
Wariat, pieniacz, ekoterrorysta? - jak określają go na forach internauci, czy może krakowski donkiszot, który zdecydował się na walkę z wiatrakami? Kim jest osoba, której rację przyznał przed kilkoma dniami Wojewódzki Sąd Administracyjny?
Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody (TOP). 46lat. Początkowo nie chce rozmawiać. Uważa, że on jest w tej sprawie najmniej istotny. Najlepiej, abyśmy zajęli się tym, co się dzieje w mieście, zamiast interesować się nim.
Komentarze
Mówi, że do obrzucania błotem już się przyzwyczaił. Epitety już go nie ruszają. W końcu działa w TnOP od 1996 roku. Od początku on i 30 członków stowarzyszenia stali na straży terenów cennych przyrodniczo. Przeciwstawiali się inwestycjom zagrażającym przyrodzie. Często bywał atakowany. Słownie i pisemnie.
- Ludziom się wydaje, że mogą na mnie wylewać pomyje w internecie, że są bezkarni. Mylą się - zauważa. - Niech uważają. Gróźb pod moim adresem mogę w końcu nie wytrzymać. Łatwo da się zidentyfikować ich autorów. I to zgodnie z prawem. Wtedy poniosą odpowiedzialność - ostrzega.
Szkieletor na działce cennej przyrodniczo nie stoi. Dlaczego więc, jako jedyna osoba w Krakowie, uparł się aby blokować inwestycję, która poprawiłaby estetykę tego miejsca?
- Ja cały czas powtarzam, że inwestor posiada prawomocną decyzję o warunkach zabudowy, obecnej, 94-metrowej konstrukcji - mówi Waszkiewicz. - W każdej chwili mogą ruszyć z tą inwestycją. My nie mamy nic przeciwko temu! Nie godzimy się tylko na podwyższenie obiektu. Przecież ewidentnie pogorszy się panorama miasta. Zapewniam, że nie tylko ja tak uważam. Dostaję sporo e-maili popierających nasze stanowisko.
Ekoterrorysta?
"Brawo dla ekoterrorystów, jak nie posmarujesz to nie pojedziesz... Pseudoekologi. A wystarczyłoby im zapłacić pewnie ze 100 tys. zł i siedzieliby cicho" - czytamy na forach internetowych. Co Waszkiewicz na to? - Czytałem też, że mieszkam w willi z basenem, jeżdżę wypasioną bryką. Oczywiście to za te wszystkie łapówki od inwestorów. Proszę się rozejrzeć po siedzibie TnOP - radzi prezes stowarzyszenia.
Malutki pokoik w kamienicy, bez kaloryfera. Klitkę ogrzewa farelka. Malutkie biurko, stary komputer i faks, pełno klamotów. Trudno się tu ruszać. - Nie mam pracowników, utrzymujemy się z różnych dotacji, głównie na działalność edukacyjną.
Czym jeździ prezes? Autobusem. Gdzie mieszka? W bloku w Nowej Hucie, w mieszkaniu po rodzicach. - I żeby było jasne. Jeśli inwestorzy chcieliby nas wesprzeć, ja nie mam obiekcji. Kasa jest potrzebna przyrodzie. Tak było w przypadku zablokowania budowy Centrum Handlowego Plaza.
Ustaliliśmy z inwestorem, że wykupi sąsiednią działkę, aby nie prowadzić drogi dojazdowej przez teren stawu i zgodzi się na utworzenie na Stawie Dąbskim użytku ekologicznego. A mieszkańcom w zamian za zabranie kąpieliska wybuduje basen. Jeśli możliwości technicznych nie będzie, to kasę przeznaczy na stowarzyszenie mieszkańców. Chyba wybudowali im korty tenisowe. My nie wzięliśmy ani złotówki. Ale do dziś słyszę, że wzięliśmy pieniądze od Plazy - stwierdza.
Prawo jak oręż
Przywiązywanie się do drzew łańcuchami raczej nie jest w jego stylu. Chociaż gdy ekolodzy walczyli o Rospudę, spakował plecak i miał jechać protestować. Tyle że jego wsparcia już nie potrzebowali.
- My wolimy wykorzystywać do walki podstawy prawne - zaznacza. - TnOP założyli ludzie będący Strażnikami Ochrony Przyrody. Posługiwanie się działaniami prawnymi jest nam bliższe - wyjaśnia.
Waszkiewicz zaprzecza. Ma średnie wykształcenie ogólne. Kończył też profesjonalną szkołę biznesu.
Ochroną przyrody zajął się z pasji. Jako młody chłopak uwielbiał chodzić po górach. Bolało go serce, gdy widział jak ludzie zachowują się w parkach narodowych. Dlatego został strażnikiem ochrony przyrody. Chciał interweniować. Zawodowo pracował jako strażnik leśny w Nadleśnictwie Krzeszowice. Denerwowało go jednak, że koledzy patrząc na drzewo przeliczali je na metry papierówki i drewna tartacznego. Uznał więc, że nie tędy jego droga. Społecznie pracował jako strażnik w Ojcowskim Parku Narodowym.
Namawiał kolegów do założenia stowarzyszenia, aby móc zabierać głos w ważnych dla przyrody sprawach. Potrzebowali pieniędzy na ochronę płazów w Pieskowej Skale. Tam wiosną trwała rzeź żab na drodze. Zbieranie ich do reklamówek i przenoszenie przez drogę nie miało sensu. Trzeba było zabezpieczyć trakt, ustawić znaki drogowe, budować dla płazów przepusty pod drogą. Dlatego powstało TnOP. Mogło pozyskiwać pieniądze na takie cele. Potem okazało się, że są skuteczni w działaniach prawnych, przy różnych inwestycjach.
Czy ekolog nie boi się blokować wielkich przedsięwzięć? Przyznaje, że raz usiłowano go mocniej nastraszyć. Była nieudana próba pobicia. Ale nie myśli o strachu.
Nowa misja ekologa
Jak ekologa postrzega Kraków? Różnie. Urzędnicy dyplomatycznie mówią, że nie znają go osobiście. Niezręcznie się im wypowiadać. Nieoficjalnie dodają, że zatrzymanie zabudowy szkieletora nie powinno być dla Waszkiewicza powodem do dumy. Ale Waszkiewicz ma nową misję: uratowania Błoń przed Euro 2012, a konkretnie przed planowaną tam strefą kibica...
Moim zdaniem... Jak tak dalej pójdzie to ten facet będzie murowanym uczestnikiem kolejnej edycji tańca z gwiazdami. Żenada...
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz