niedziela, 13 listopada 2011
przegląd prasy
Gazeta Wyborcza 13.11.2011
30 wielkoformatowych fotografii Krakowa sprzed ponad stu lat, utrwalonych na starych widokówka, można oglądać do 30 listopada na pl. Jana Nowaka - Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską. Starym zdjęciom towarzyszą współczesne fotografie tych miejsc, wykonane przez Adama Golca.
Dworzec i plac Kolejowy, 1907, wydawnictwo nieznane.
(...) Pierwotny wizerunek krakowskiego dworca (oddanego do użytku w 1847 roku) znamy dziś jedynie z dwóch litografii i kilku szkiców, wykonanych zresztą wtórnie, bo oryginalne plany uległy zniszczeniu. Neorenesansowy, wzbogacony elementami stylu arkadowego budynek składał się z pięciu piętrowych pawilonów połączonych parterowymi pasażami. Pociągi wjeżdżały przez trójarkadową bramę, ozdobioną smukłymi wieżyczkami i fryzem, do hali mieszczącej perony. (...) Gruntowną przebudowę, zwiększającą znacznie jego kubaturę, przeprowadzono w latach 1869-1871. To wtedy powstał dworzec w dzisiejszej postaci, przysunięty do ulicy Lubicz. (...) Prezentowana widokówka z 1907 roku przedstawia fragment gmachu i placu przed dworcem - dopiero w latach 90. XIX wieku nazwany Kolejowym. Na dalszym planie, po lewej stronie, widać nieistniejące dziś budynki "urzędu cłowego" (dwupiętrowy usytuowany prostopadle) i stojący obok (z lewej), piętrowy tzw. dworzec zachodni. (...)
Ulica Lubicz, około 1910, wydawca nieznany.
Przez dziesiątki lat ulica Lubicz była przede wszystkim traktem wiodącym do klasztoru w Mogile. Na znaczeniu zyskała dopiero po rozpoczęciu budowy dworca kolei w latach 1844-1847. Dopiero kilkadziesiąt lat później wzrastający ruch kołowy wymusił budowę wiaduktu, nad którym przeprowadzono tory kolejowe. (..) Wydana około 1910 roku kartka przedstawia dość nietypowe ujęcie - z głębi ulicy w kierunku Plant. Anonimowy fotograf postarał się również, aby ukazać znajdujący się na wiadukcie parowóz, zmierzający w kierunku wschodnim. (...) Przejeżdżająca furmanka i przechadzający się po jezdni piesi celnie oddają istotę ówczesnego ruchu ulicznego. Zmieniło się to jednak dość radykalnie wkrótce po wykonaniu tej fotografii, kiedy poprowadzono tędy linię tramwajową nr 5, łączącą Salwator z ulicą Rakowicką.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz